Špagety Mimmo - Fotorecept

 
 

Pondelok - Piatok                                                                                                                                                                               10:00-20:00                                        

magnoli@magnoli.sk

Kapitulská 21
Banská Bystrica

 

 
 
 
 

Špagety Mimmo - Fotorecept

Prvý z receptov, ktorý vám chceme odovzdať, je práve tento ,číslo 1.Je taký jednoduchý ,že sa stal roddiným pokladom a legendou. Pre našu rodinu je navždy spojený s našim priateľom Mimmom , rodeným  Neapolčanom . Milujeme  tieto špagety a boli by sme schopný ich jesť každú sobotu. Recept nám Mimo nadiktoval za jazdy v aute, cestou na oslavu jeho 50-tky.Taliani milujú dobré jedlo a veselú spoločnosť, a tak to bola oslava s kopou neskutočne skvelého jedla v kruhu jeho priateľov, talianov ,žijúcich v Berlíne. A keďže ja som ich jazyk neovládala , mala som jedinečnú možnosť, zapojiť všetky ostatné zmysly a nerušene ich pozorovať a  tak sa oslava pre mňa stala nádherným a fascinujúcim divadlom. Herci boli pravý  Taliani, hlučný ,neustále sa prekrikujúci a smejúci Neapolský gurmáni. Výraz ich tváre , keď sa podnebia dotkne sústo priam božského jedla, si pamätám dodnes. Bola to slasť...čistá radosť hraničiaca s detskou úprimnosťou a úplné sa odovzdanie  prítomnému okamihu . A tak , keď pripravujem tieto špagety , vždy sa vraciam v mysli na túto nezabudnuteľnú oslavu , a varím pre moju rodinu a aj pre  týchto hlučných a srdečných gurmánov, lebo viem, že na ich tvárach sa znovu objaví ten nádherný pocit čistého pôžitku z dobrého jedla , a to nás ,ktorý pre nich varíme, robí šťastných.

Špagety Mimmo  , čas prípravy: 35 min.  Príprava : Ľahká
Pre 4 osoby
1 balíček kvalitných špagiet
500g mletého mäsa (mix bravčové hovädzie
2pl olivového oleja
5strúčikov cesnaku
2 plechovky lúpaných paradajok
1,5 dcl paradajkovej passaty (asi tak polovicu krabičky
1čl mletej červenej papriky
1 čili parička alebo podľa vašej chuti
2čl natural vegety
 Soľ podľa chuti
2 kocky mäsového bujonu
2dcl vody
1 poriadna hrsť nasekanej hladkolistej petržlenovej vňate

   

Do stredne velkého hrnca dám 2 pl olivového oleja, a keď sa pekne rozohreje dám doňho jeden strúčik cesnaku nakrájaného na drobno . Hneď ako sa cesnak rozvonia pridám mleté mäso. Môžete použiť mäso aké máte radi, alebo aké sa vám podarilo kúpiť. Mäsko  osmažím aby získalo farbu do hnedasta ako opečené mäsko a pekne pustilo šťavu. Snažím sa ho pri miešaní vareškou trochu podrviť aby v hrnci neboli hrče mäsa , ale aby bolo ,,sypké,, Ak mäsko pustilo šťavu pridám červenú papriku a natural vegetu ešte raz poriadne premiešam a nechám ešte chvíľu vydusiť šťavu.

Do väčšieho hrnca si postavím variť vodu na špagety, pridáme soľ a 2-3 kvapky olivového oleja.

 


 

V tejto fáze keď už mäsko má farbu a niektorý po pravde už neodolali a kúsok ochutnali, pridám bujón, lúpané paradajky ,feferónku a  passatu .Keď začne omáčka pobublávať, zalejem ju vodou, najlepšie rovno horúcou  z rychlovarnej konvice a nechám dusiť kým mäsko nezmäkne. V tejto fáze možno budete musieť podliať viac krát podľa toho aké mäsko ste použili.

A začínam  ochutnávať , a byť tak trochu kreatívna . Ak máte radi štiplavé , pridajte feferónky, môžete použiť rôzne chilli pasty alebo cayenskú papriku ktorá je ozajstným zázrakom pri liečbe srdcovo cievnych ochorení, alebo niečo ,čo máte doma  a chutí vám to. A ešte  pridam natur vegetu bez gluténu ktorá je naozaj skvelá , alebo cukor ak boli paradajky trochu kyslejšie.

Voda na špagety sa nám už pravdepodobne varí, a tak vhodím špagety a poriadne ich zamiešam aby neboli zlepené, keď ich vyberiem. Taliani hovoria, že pri špagetách sa má stáť, znamená to že sú hotové naozaj rýchlo.A tak ich premiešavam, pri tom premiešam aj  omáčku a stále zisťujem ako to so špagetami vyzerá. Ak už je špageta ohybná , nechrúme a má stále peknú žltú farbu,  je hotová , špagety zlejem z vody, a vrátim späť do hrnca,  jemne pokvapkám olivovým olejom a dobre premiešam aby sa špagety nezlepili. A vrátim sa k omáčke ktorá by už mala byť pomaly hotová.

 Ak je mäsko mäkké voda sa odparila a omáčka získala varením skôr oranžoví odtieň, než červený ako mala na začiatku a má skôr hustejšiu konzistenciu( nesmie rýchlo kvapkať z varešky( a po okrajoch hrnca v ktorom sa omáčka varí sa pekne oddeľuje tuk , pridám cesnak nakrájaný na naozaj malé kocky , prevarím ho  krátko aby sa do omáčky uvoľnila aróma , odstavím a do hotovej omáčky vmiešam najemno posekanú petržlenovú vňať a už viac nevarím. Vždy používam hladkolistú petržlenovú vňať, pretože je omnoho aromatickejšia ako kučeravá vňať a obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Keď ju práve nemám v záhrade dá sa celoročne kúpiť ale samozrejme tá vaša je voňavejšia a hlavne je vaša, je v nej vaša láska a opatera , a to ju robí tou hlavnou ingredijenciou hlavnej ingredijencie ako hovorí moja milovaná Kung fu Panda .Nebojte sa dať tej vňate naozaj poriadnu veľkú hrsť, časom zistíte že je to tak správne.Aj ja som bola múdra, ale dnes to už nepodceňujem.

Hotovú , správne dochutenú voňavú omáčku dôkladne premiešame s uvarenými špagetami a horúce servírujeme. Odporúčam podávať s červeným vínom ale ak máte chuť na pivo tak prečo nie. A ešte jeden tip. Vždy si pripravím dopredu na stôl taniere , príbory a poháre  aby som už len prišla s tou pariacou voňavou misou a už sa od stola nepohnem ,lebo dobre viem, ako rýchlo špagety miznú, ale hlavne, aby som si vychutnala to slastné hmmm  mojich milovaných...

Dobrú chuť priatelia.