Aké víno si naliať k pizzi?

 
 

Pondelok - Piatok                                                                                                                                                                               10:00-20:00                                        

magnoli@magnoli.sk

Kapitulská 21
Banská Bystrica

 

 
 
 
 

Aké víno si naliať k pizzi?

V prípade, že nemáte chuť na dobre vychladené pivo alebo nejaký nealkoholický nápoj ale chcete si dopriať niečo, čo s vínom vyslovene vzájomne ladí, najmä pri príjemnej večeri so svojou druhou polovičkou, pripravili sme v nasledujúcom článku niekoľko základných rád ako si správne zvoliť víno k pizzi.

 

Biele či červené?

Keď uvažujeme nad najvhodnejšími vínami k pizzi, mali by sme brať do úvahy jej základné prísady, ktorými sú vo väčšine prípadov paradajková omáčka a syr. Aj keď bielym alebo šumivým vínom nič nepokazíme, vo všeobecnosti sa obzeráme radšej po červených vínach, ktoré svojimi plnými chuťami doplnia výrazné chute pizze.

 

Syrová pizza

Ak si dávate pizzu, ktorej hlavnou hviezdou je najmä syr, prípadne tvorí väčšinu prísad na jej povrchu, najlepšie si ju vychutnáte v kombinácii s ľahkých a suchým bielym vínom, akým je napríklad Rizling vlašský. K určitým syrom sa tiež výborne hodí aj červené víno, no v kombinácii s ťažkým syrom nám z takej kombinácie môže byť trochu ťažko.

Pizza Margherita

Syr mozzarella a typická vôňa čerstvej bazalky na jej paradajkovom povrchu sa dá doplniť naozaj jednoducho. Pokojne si k nej doprajte pohárik svojho obľúbeného červeného alebo bieleho vína, ale pokiaľ chcete trafiť do čierneho, vyskúšajte suché ružové víno akým je napríklad rosé Frankovka modrá.

 

Pizza Hawai

Sladkú chuť ananásov na tejto šťavnatej pizzi vhodne doplníte trochu kyslejšou chuťou suchého vína, ideálne bieleho akým je napríklad Rizling. Pokiaľ vám ovocná a sladšia chuť vyhovuje viac, zvoľte si ovocnejšie alebo sladšie červené, prípadne ružové víno.

Pizza s klobásou

Naozaj typickú a výraznú chuť výbornej klobásky, prípadne aj slaninky, feferónok a cibule môžete síce zapíjať bielym vínom, no ak chcete doplniť svoj chuťový zážitok a skutočne si spestriť večeru, jednoznačne si zvoľte suché červené víno.

Pri výbere vína k pizzi sa skúste orientovať podľa najvýraznejších prísad, ktoré prevažujú, prípadne sa nebojte vyskúšať niečo nové. Chute máme každý iné, tak ako preferencie pri výbere jedál, preto sa inšpirujte všeobecnými odporúčaniami alebo sa vydajte na objavovanie nových chutí po svojom.